Everything You Need To Know About The NCAA Postseason

The postseason is officially upon us. Thursday, four conferences begin their tournaments, with eight more kicking off Friday, and one league, the Southern Conference, started its tourney with a play-in match on Tuesday night. NCAA Tournament berths are on the line come the championship matches on Saturday and Sunday.

So instead of our typical summary of the top NCAA women’s volleyball storylines from the past week, in today’s NCAA Weekly we’re going to break down each conference tournament, giving you all the info you need to follow closely as the national postseason picture comes into focus.

But first a few highlights of the weekend’s conference title chases.

Some weeks ago, we shined a spotlight on the teams around the country that had maintained undefeated league records halfway through the season. A select few of those made it all the way to their respective conference tournaments without losing, and they are as follows: VCU (14-0 A10), Towson (16-0 CAA), Western Kentucky (14-0 C-USA), Stephen F. Austin (16-0 Southland), and South Dakota (16-0 Summit League).

Other notable squads to watch are the two nationally ranked teams—No. 21 Rice and No. 19 Western Kentucky—battling it out for ultimate supremacy in the Conference-USA. Western Kentucky won in the two teams’ only meeting in 2019, a match that went to five sets, of course, just a couple of weeks ago on Nov. 10.

Here are a few more notes: Wright State is the top seed and host of the Horizon League tournament after winning the regular season title for the first time in program history. South Dakota also won the regular season title in its conference, the Summit League, doing so without losing a conference match. The Coyotes will not host the Summit League postseason, however.


ATLANTIC 10

Location: Kingstown, Rhode Island (University of Rhode Island)

Six-team tournament: First-round byes for No. 1 seed VCU and No. 2 Dayton

Friday | Quarters

No. 4 George Washington (15-13, 8-6) vs. No. 5 La Salle (14-12, 8-6), 3:30 PM ET

No. 3 Saint Louis (16-11, 10-4) vs. No. 6 Davidson (10-17, 5-9), 6 PM ET

Saturday | Semis

No. 1 VCU (23-5, 14-0) vs. Winner No. 4/No. 5, 4:30 PM ET

No. 2 Dayton (20-8, 13-1) vs. Winner No. 3/No. 6, 7 PM ET

Sunday | Championship (2 PM ET)


ATLANTIC SUN

Location: Fort Myers, Florida (FGCU)

Six-team tournament: First-round byes for No. 1 seed Florida Gulf Coast and No. 2 Kennesaw State

Thursday | Quarters

No. 4 Lipscomb (15-12, 11-5) vs. No. 5 Stetson (12-14, 9-7), 5 PM ET

No. 3 Liberty (18-10, 11-5) and No. 6 North Florida (15-17, 7-9), 7:30 PM ET

Friday | Semis

Winner No. 4/No. 5 vs. No. 1 FGCU (26-4, 14-2), 5 PM ET

Winner No. 3/No. 6 vs. No. 2 Kennesaw State (20-8, 13-3), 7:30 PM ET

Saturday | Championship (5 PM ET)


CAA 

LIVE ON FLOVOLLEYBALL

Location: Hempstead, New York (Hofstra)

Six-team tournament: First-round byes for No. 1 Towson and No. 2 James Madison

Friday | Quarters

No. 4 Northeastern (15-13, 9-7) vs. No. 5 Elon (13-17, 7-9), 4 PM ET

No. 3 Hofstra (17-11, 10-6) vs. No. 6 Delaware (14-13, 6-10), 7 PM ET

Saturday | Semis

No. 1 Towson (26-2, 16-0) vs. Winner No. 4/No. 5, 2 PM ET

No. 2 James Madison (19-7, 13-3) vs. Winner No. 3/No. 6, 5 PM ET

Sunday | Championship (2 PM ET)


CONFERENCE USA

Location: Houston, Texas (Rice) 

Eight-team tournament

Friday | Quarters

No. 1 WKU (28-1, 14-0) vs. No. 8 Middle Tennessee (13016, 6-8), 1 PM ET

No. 4 Marshall (18-9, 9-5) vs. No. 5 Florida Atlantic (15-10, 9-5), 3 PM ET

No. 2 Rice (24-2, 13-1) vs. No. 7 UTEP (13-14, 6-8), 6 PM ET

No. 3 North Texas (16-10, 10-4) vs. No. 6 UTSA (15-12, 8-6), 8 PM ET

Saturday | Semis

Winner No. 1/No. 8 vs. Winner No. 4/No. 5, 1 PM ET (ESPN+)

Winner No. 2/No. 7 vs. Winner No. 3/No. 6, 3:30 PM ET (ESPN+)

Sunday | Championship (1 PM ET)


HORIZON

Location: Dayton, Ohio (Wright State)

Six-team tournament: First-round byes for No. 1 Wright State and No. 2 Milwaukee. 

Friday | Quarters

No. 3 Green Bay (20-8, 12-4) vs. No. 6 Oakland (15-13, 8-8), 3 PM ET

No. 4 Northern Kentucky (16-12, 9-7) vs. No. 5 UIC (20-10, 9-7), 6 PM ET

Saturday | Semis

No. 1 Wright State (24-4, 13-3) vs. lowest remaining seed, 3 PM ET

No. 2 Milwaukee (25-5, 12-4) vs. highest remaining seed, 6 PM ET

Sunday | Championship (2 PM ET)


MID-EASTERN ATHLETIC CONFERENCE

Location: Washington D.C. (Howard)

Eight-team tournament, featuring the top four teams from each of the conference’s two divisions

Friday | Quarters

South No. 2 North Carolina Central (8-23, 7-7) vs. North No. 3 Coppin State (12-17, 8-7), 11 AM ET

North No. 1 Howard (17-12, 14-1) vs. South No. 4 South Carolina State (0-28, 0-14), 2 PM ET

South No. 1 North Carolina A&T State (15-13, 13-1) vs. North No. 4 Maryland Eastern Shore (12-18, 7-8), 5 PM ET

North No. 2 Morgan State (16-12, 10-5) vs. South No. 3 Bethune-Cookman (8-23, 5-9), 8 PM ET

Saturday | Semis

Winner South No. 2/North No. 3 vs. Winner North No. 1/South No. 4, 5 PM ET

Winner South No. 1/North No. 4 vs. Winner North No. 2/South No. 3, 8 PM ET

Sunday | Championship (8 PM ET)



OHIO VALLEY

Location: Jacksonville, Alabama (Jacksonville State) 

Eight-team tournament

Thursday | Quarterfinals

No. 3 Murray State (18-10, 12-4) vs. No. 6 UT Martin (13-18, 9-7), 11 AM ET

No. 2 Southeast Missouri (20-10, 12-4) vs. No. 7 Tennessee Tech (13-16, 9-7), 1:30 PM ET

No. 4 Morehead State (21-8, 12-4) vs. No. 5 Austin Peay (11-19, 9-7), 4:30 PM ET

No. 1 Jacksonville State (19-9, 13-3) vs. No. 8 SIUE (14-14, 9-7), 7 PM ET

Friday | Semis

Winner No. 3/No. 6 vs. Winner No. 2/No. 7, 4:30 PM ET

Winner No. 4/No. 5 vs. Winner No. 1/No. 8, 7 PM ET

Saturday | Championship (7 PM ET)


SOUTHERN CONFERENCE

Location: Spartanburg, South Carolina (Wofford)

Nine-team tournament: One play-in match between the No. 8 and No. 9 seeds

Tuesday | Play-in 

No. 8 Citadel def. No. 9 Chattanooga, 3-0 (25-23, 25-15, 25-15)

Friday | Quarters

No. 4 Wofford (15-15, 8-8) vs. No. 5 Furman (7-20, 7-9), 11 AM ET

No. 1 Samford (21-5, 15-1) vs. No. 8 Citadel (11-19, 4-12), 1:30 PM ET

No. 2 ETSU (23-5, 14-2) vs. No. 7 UNCG (11-19, 5-11), 4:30 PM ET

No. 3 Western Carolina (17-12, 11-5) vs. No. 6 Mercer (13-16, 6-10), 7 PM ET

Saturday | Semis

Winner No. 4/No. 5 vs. Winner No. 1/No. 8, 2 PM ET

Winner No. 2/No. 7 vs. Winner No. 3/No. 6, 4:30 PM ET

Sunday | Championship (2 PM ET)


SOUTHLAND

Location: Conway, Arkansas (Central Arkansas)

Eight-team tournament

Friday | Quarters

No. 2 Sam Houston State (16-12, 12-4) vs. No. 7 Southeastern Louisiana (14-16, 8-8), 12 PM ET

No. 3 Northwestern State (19-11, 11-5) vs. No. 6 Houston Baptist (17-14, 9-7), 2:30 PM ET

No. 1 Stephen F. Austin (28-1, 16-0) vs. No. 8 New Orleans (13-17, 6-10), 5 PM ET

No. 4 Texas A&M-Corpus Christi (18-11, 11-5) vs. No. 5 Central Arkansas (16-13, 10-6), 7:30 PM ET

Saturday | Semis

Winner No. 2/No. 7 vs. Winner No. 3/No. 6, 1 PM ET

Winner No. 1/No. 8 vs. Winner No. 4/No. 5, 3:30 PM ET

Sunday | Championship (4:05 PM ET)


SOUTHWESTERN ATHLETIC CONFERENCE

Location: Bena, Mississippi (Mississippi Valley State)

Eight-team tournament

Friday | Quarters

No. 1 Alabama A&M vs. No. 8 Grambling State, 12 PM ET

No. 4 Southern vs. No. 5 Alabama State, 2:30 PM ET

No. 3 Jackson State vs. No. 6 Texas Southern, 5 PM ET

No. 2 Prairie View A&M vs. No. 7 Arkansas-Pine Bluff, 7:30 PM ET

Saturday | Semis

Winner No. 1/No. 8 vs. Winner No. 4/No. 5, 3 PM ET

Winner No. 3/No. 6 vs. Winner No. 2/No. 7, 5 PM ET

Sunday | Championship (4 PM ET)


SUMMIT 

Location: Denver, Colorado (Denver)

Six-team tournament: First-round byes for No. 1 South Dakota and No. 2 Denver

Friday | Quarters

No. 4 Omaha (17-13, 10-6) vs. No. 5 North Dakota State (13-15, 8-8), 5 PM ET

No. 3 Purdue Fort Wayne (17-13, 11-5) vs. No. 6 Oral Roberts (8-22, 4-12), 8 PM ET

Saturday | Semis

No. 1 South Dakota (27-1, 16-0) vs. Winner No. 4/No. 5, 5 PM ET

No. 2 Denver (21-7, 13-3) vs. Winner No. 3/No. 6, 8 PM ET

Sunday | Championship (4 PM ET)


SUN BELT

Location: San Marcos, Texas (Texas State)

Eight-team tournament: Byes into the semifinals for No. 1 Texas State and No. 2 Coastal Carolina; byes into the quarters for No. 4 Troy and No. 3 South Alabama

Thursday | First Round/Play-in

No. 8 Arkansas State (16-12, 7-9) vs. No. 5 Louisiana (14-15, 10-6), 6 PM ET

No. 7 UTA (16-12, 8-8) vs. No. 6 Appalachian State (13-16, 9-7), 8:30 PM ET

Friday | Quarters

No. 4 Troy (21-8, 10-6) vs. Winner No. 8/No. 5, 6 PM ET

No. 3 South Alabama (20-10, 11-5) vs. Winner No. 7/No. 6, 8:30 PM ET

Saturday | Semis

No. 1 Texas State (22-8, 14-2) vs. Semi #1 Winner, 3:30 PM ET

No. 2 Coastal Carolina (23-5, 13-3) vs. Semi #2 Winner, 6 PM ET

Sunday | Championship (2 PM CT)


WESTERN ATHLETIC CONFERENCE

Location: Orem, Utah (Utah Valley)

Six-team tournament: First-round byes for No. 1 seed New Mexico State and No. 2 Grand Canyon

Thursday | Quarters

No. 3 Kansas City (16-10, 12-4) vs. No. 6 Seattle (13-17, 4-2), 5:30 PM ET

No. 5 Utah Valley (10-18, 7-9) vs. No. 4 UT Rio Grande Valley (14-16, 8-8), 8 PM ET

Friday | Semis

No. 2 seed Grand Canyon (23-5, 13-3) vs. Winner No. 3/No. 6, 5:30 PM ET

No. 1 seed New Mexico State (25-3, 16-0) vs. Winner No. 4/No. 5, 8 PM ET

Saturday | Championship (9 PM ET)

NCAA Tournament Watch Guide

The NCAA tournament is here. Check out the slate of games you can watch right here on FloVolleyball.

All The NCAA Tournament Info You Need

The NCAA Tournament is here! The selection committee released the bracket Sunday night and action starts Thursday at 4:30 pm ET. 

Big Ten Weekend Watch Guide

For most conferences the post season has already begun, for the Big Ten there are still a number of regular season games to settle first. 

FloVolleyball Weekly Notebook: Tickets Punched

It’s our last weekly update of the regular season. Here are the top headlines and storylines leading up to Sunday’s NCAA Selection Show.

American Men In CEV Champions League

Just like we did a few weeks ago with the women, we’re going to make it a whole lot easier for you to follow your favorite American professional volleyball players overseas by breaking down where you can see Team USA athletes in the 2019-20 CEV Champions League. 

Biggest Takeaways From The CAA Championship

Towson’s magical season hasn’t come to an end yet. The Tigers strolled through the 2019 Colonial Athletic Association Championship to claim the program’s second conference title and secure an automatic berth into the NCAA Tournament. They are the first team since 1996 to go undefeated in the regular season and win the postseason championship.

CAA Championship Wrap Up

Towson became the first team in over a decade to go undefeated for an entire season in CAA play and win the conference title in the same year since George Mason in 1996. The Tigers won 22 straight games, with 16 of them being conference wins, to finish the season at 28-2 overall and 16-0 in the CAA. They now receive an automatic bid to the 2019 NCAA Volleyball tournament.

Top 7 Big Ten Matches Of 2019

Two more weeks of competition remain before the 2019 Big Ten women’s volleyball champion is crowned. There’s still plenty of time for big, game-changing results to roll in, but we wanted to take a moment to look back on some of the most exciting matches of the season to date in what is one of the, if not the, most competitive women’s volleyball conference out there. 

CAA Championship Preview: Towson Heavily Favored

The final regular-season results for the 2019 Colonial Athletic Association women’s volleyball rolled in on Sunday, and the nine teams in the league assumed their final positions in the standings.