Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18, 4:00 PM UTC
2024 PNL Duals at Werner Park
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Nick Casiano
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Blue Wave
Blue Wave 1
BlueWave
BlueWave 1
Huntington
Huntington HS
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
W
TF 15-0 4:04
I. Gutierrez
North Babylon
SECTION 11-D1 WRESTLING CHAMPIONSHIPS
Placement Matches (32 Man)
160
02/11
L
F 5-3 1:45
C. Olaechea
Hauppauge
SECTION 11-D1 WRESTLING CHAMPIONSHIPS
6th Wrestleback (32 Man)
160
02/11
W
DEC 12-5
C. Campay
Lindenhurst
SECTION 11-D1 WRESTLING CHAMPIONSHIPS
Semis & 5th WB (32 Man)
160
02/10
W
MD 9-0
J. Betancourt
Bay Shore
SECTION 11-D1 WRESTLING CHAMPIONSHIPS
4th Wrestleback (32 Man)
160
02/10
L
MD 13-5
C. Hinson
Walt Whitman
SECTION 11-D1 WRESTLING CHAMPIONSHIPS
Quarters & 3rd WB (32 Man)
160
02/10
W
F 10-0 4:58
Z. Ginas
Patchogue-Medford
SECTION 11-D1 WRESTLING CHAMPIONSHIPS
Round 2 Champ & WB (32 Man)
160
02/03
W
MD 9-0
J. Rogler
West Islip
SECTION11-D1-LEAGUE 4 QUALIFIER
1st Place
160
02/03
W
TF 15-0
J. Nichols
Bellport
SECTION11-D1-LEAGUE 4 QUALIFIER
Semis (16 Man)
160
02/03
W
F 0-0 1:56
M. Marker
West Islip
SECTION11-D1-LEAGUE 4 QUALIFIER
Quarters (16 Man)
160
02/03
W
MD 15-3
O. Beadle
Bellport
SECTION11-D1-LEAGUE 4 QUALIFIER
Champ. Round 1 (16 Man)
160
01/11
W
DEC 7-5
A. Beckwith
East Hampton-Pierson-Bridgehampton-Ross HS
Huntington HS @ East Hampton-Pierson-Bridgehampton-Ross HS
Round 1
170
01/08
W
DEC 11-4
N. Greco
Mahopac
Murphy- Guccione Shoreline Classic
1st Place Match
160
01/08
W
MD 10-0
M. Sheridan
Sleepy Hollow
Murphy- Guccione Shoreline Classic
Semifinals
160
01/08
W
F 0-0 1:39
N. Howell
Brewster
Murphy- Guccione Shoreline Classic
Quarterfinals
160
01/08
W
F 0-0 0:25
J. Guzman-Alba
North Rockland
Murphy- Guccione Shoreline Classic
Champ. Round 1
160
01/03
W
F 0-0 0:45
J. Dauch
West Babylon Sr HS
Huntington HS @ West Babylon Sr HS
Round 1
160
12/27
W
F 6-1 4:30
N. Maretta
Carle Place HS
Friar Bash IX
Round 5 (5 Man)
160
12/27
W
F 4-0 2:31
M. Turcios
Westbury Sr High
Friar Bash IX
Round 4 (5 Man)
160
12/27
W
DEC 3-2
C. John
Huntington HS
Friar Bash IX
Round 2 (5 Man)
160
12/27
W
DEC 9-3
T. Mancini
St Anthonys
Friar Bash IX
Round 1 (5 Man)
160
12/17
W
F 2-0 3:55
O. Souvenance
Valley Stream Central
Ralph Jansson Varsity 2023
Placement Matches (16 Man)
160
12/17
W
F 2-0 1:12
J. Lara
Freeport
Ralph Jansson Varsity 2023
Semis & 2nd WB (16 Man)
160
12/17
W
F 2-0 1:58
E. Espinal
Valley Stream South
Ralph Jansson Varsity 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
12/16
W
F 0-0 2:42
J. Rogler
West Islip Sr High
Huntington HS @ West Islip Sr High
Round 1
160
12/09
W
F 0-0 1:30
A. Dengate
Farmingdale Sr High
Locust Valley Duals Takedown the Stigma
Round 1
160
12/09
W
F 0-0 1:13
N. Filocamo
Island Trees Sr High
Locust Valley Duals Takedown the Stigma
Round 1
160
12/09
W
F 0-0 0:50
R. Roberts
Locust Valley Sr
Locust Valley Duals Takedown the Stigma
Round 1
160
12/09
W
DEC 7-2
A. Marino
Kings Park
Locust Valley Duals Takedown the Stigma
Round 1
160
09/17
W
Replay
TF 16-1 4:17
E. Myles
Doughboy
Ultimate Club Duals
5th Place
163 lbs
09/17
L
Replay
F 4-3 3:16
R. Foldes
Virginia Team Predator
Ultimate Club Duals
Consi of 4
163 lbs
09/17
W
Replay
F 2-0 0:51
G. Cortes
Team Alien UFO
Ultimate Club Duals
Quarter-Finals
163 lbs
09/16
L
F
J. II
Team Alien Spaceship
Ultimate Club Duals
RR Rnd 5
163 lbs
09/16
L
Replay
F 3-2 2:00
L. Hayden
Bull Trained
Ultimate Club Duals
RR Rnd 4
163 lbs
09/16
L
Replay
MD 15-5
G. Wentzel
4M
Ultimate Club Duals
RR Rnd 3
163 lbs
09/16
L
Replay
F 4-0 1:35
J. Przybycien
Bad Karma
Ultimate Club Duals
RR Rnd 2
163 lbs
09/16
W
Replay
F 7-0 2:39
d. Martin
Edge Red
Ultimate Club Duals
RR Rnd 1
163 lbs
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/20
W
Replay
DEC 12-5
r. alkardali
Circassian invasion
Summer Nationals HS Duals
Round 3 (6 Team)
167
07/20
W
Replay
DEC 8-2
T. Grimley
Orchard South WC
Summer Nationals HS Duals
Round 2 (6 Team)
167
07/20
L
Replay
MD 11-3
D. Pento
Smitty`s Barn
Summer Nationals HS Duals
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
167
07/20
L
Replay
F 5-9 2:32
G. Merkel
Jersey Elite
Summer Nationals HS Duals
Round 4 (6 Team)
167
07/20
L
Replay
DEC 6-4
M. Sutter
Flickr Boyz
Summer Nationals HS Duals
Quarterfinals (8 Team)
167
07/20
L
Replay
F 0-0 0:41
L. Carlson
BK ELITE
Summer Nationals HS Duals
Finals (8 Team)
167
07/20
W
Replay
F 2-0 1:03
F. HOSMER
Elite Wrestling
Summer Nationals HS Duals
Round 1 (6 Team)
167
07/20
L
Replay
F 2-0 0:40
E. Humphries
MetroWest United
Summer Nationals HS Duals
Round 5 (6 Team)
167
06/18
W
Replay
F 7-0 2:29
C. Abel
Timberlane
Revolution HS Duals
Round 3 (6 Team)
167
06/18
W
Replay
F 2-0 2:22
C. Whitman
Smittys Barn
Revolution HS Duals
Round 4 (6 Team)
167
06/18
W
Replay
F 7-0 1:50
E. Wood
MILO`s Misfits
Revolution HS Duals
Round 1 (6 Team)
167
06/18
W
Replay
F 2-0 0:30
J. Baker
Doughboy
Revolution HS Duals
Finals (2 Team)
167
04/15
L
Replay
VSU 10-0 0:40
J. Erdely
Knights Wrestling Club
2023 Ultimate Club Spring Duals
RR Rnd 1
73 kg
04/15
W
Replay
VSU 10-0 3:25
J. Ruttman
Kracken
2023 Ultimate Club Spring Duals
RR Rnd 5
73 kg
04/15
W
Replay
VSU 10-0 0:35
I. Camacho
Empire Wrestling Academy
2023 Ultimate Club Spring Duals
RR Rnd 4
73 kg
04/15
W
Replay
VSU 10-0 0:17
N. Ekimoglou
Centurion
2023 Ultimate Club Spring Duals
RR Rnd 1
73 kg
02/25
L
Replay
DEC 11-9
J. Cicco
Niagara-Wheatfield
NYSPHSAA State Championships
3rd WB
I-160
02/24
L
Replay
F 5-0 1:55
M. Syposs
Niagara Falls
NYSPHSAA State Championships
Round 2 Champ
I-160
01/18
W
MD 8-0
D. McKenna
Islip
SECTION 11 DUALS-D1
Round 1
160
01/14
W
DEC 8-3
L. Faber
Northport Sr High
Northport Sr High @ Huntington HS
Round 1
160
01/12
W
F 0-0 1:30
J. Chungata
Kellenberg Memorial H S
Huntington HS @ Kellenberg Memorial H S
Round 1
160
12/17
W
F 0-0 1:33
R. Fontanez
Wm Floyd
Jericho Cup
Round 1
160
12/17
W
F 0-0 1:46
J. Pace
Farmingdale Sr High
Jericho Cup
Round 1
160
12/17
W
TF 16-0 2:35
T. Volpe
Sachem North
Jericho Cup
Round 1
160
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/12
L
F 8-2 3:25
G. LaSala
Connetquot
Section XI Championships-D1
WB 2
145
02/12
W
DEC 10-3
J. Sasso
Miller Place
Section XI Championships-D1
WB 1
145
02/12
W
NC 0-0
D. Agnihotri
Eastport-South Manor
Section XI Championships-D1
---
145
02/12
L
F 2-0 0:40
F. Volpe
Hauppauge
Section XI Championships-D1
Round of 16
145
02/12
W
DEC 9-6
D. Gambino
Riverhead
Section XI Championships-D1
Prelims
145
12/27
W
F 2-0 1:07
J. Jorgge
St Anthonys
Friar Bash
1st & 3rd (16 Man)
145
12/27
W
F 2-0 1:22
J. Gervasio
Walt Whitman HS
Friar Bash
4th Wrestleback (16 Man)
145
12/27
W
F 2-0 1:16
C. Warnock
Edgemont Sr
Friar Bash
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
12/27
L
F 4-0 1:35
J. Podolsky
St Anthonys
Friar Bash
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
Related Content
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021