Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Benjamin Tillman
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2019-2020
2017-2018
2012-2013
Team Name
Brighton
Brighton Wrestling Club
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/20
L
F 6-0 0:48
P. Streight
Utah
Utah Freestyle State Championships
Round 3
165
04/20
L
TF 10-0 0:42
B. Farrer
Sanderson Wrestling Academy
Utah Freestyle State Championships
Round 1
165
03/29
W
DEC 8-1
X. Gasser
Champions Wrestling Club
Champions Folkstyle Tournament
Round 3 (5 Man)
157
03/29
L
F 11-0 1:24
J. Wetzel
Champions Wrestling Club
Champions Folkstyle Tournament
Round 2 (5 Man)
157
03/16
W
F 13-3 2:09
A. Chapman
Riverton Wolf Pack Wrestling Club
Mountain View Folkstyle Tournament
Round 5 (5 Man)
153-163
03/16
W
FOR 0-0
S. Birch
Champions Wrestling Club
Mountain View Folkstyle Tournament
Round 3 (5 Man)
153-163
03/15
W
F 11-3 1:24
C. McGee
Champions Wrestling Club
Mountain View Folkstyle Tournament
Round 1 (5 Man)
153-163
03/09
L
Replay
F 7-3 1:17
E. Connelly
Box Elder
Intermountain Warrior Challenge
Round 3 32 man
157
03/09
L
F 8-4 3:21
A. Williams
Champions Wrestling Club
Intermountain Warrior Challenge
Round 1 32 man
157
03/02
L
F 7-11 4:15
C. Weakley
Southern Utah Elite Wrestling
Juab Folkstyle Tournament
Round 3 (4 Man)
148-153
03/02
W
F 0-0
M. Teichert
Champions Wrestling Club
Juab Folkstyle Tournament
Round 2 (4 Man)
148-153
03/02
L
F 2-0 1:12
J. Reynolds
JWC
Juab Folkstyle Tournament
Round 1 (4 Man)
148-153
02/17
L
Replay
F 3-4 3:07
G. Barnett
Wasatch
2024 UHSAA Boys 5A State Championships
Cons Round 3
150
02/17
W
Replay
DEC 8-2
C. Mckenzie
Viewmont
2024 UHSAA Boys 5A State Championships
Cons. Round 2
150
02/16
W
Replay
F 8-0 3:17
N. Collins
Brighton
2024 UHSAA Boys 5A State Championships
Cons. Round 1
150
02/16
L
Replay
DEC 11-10
S. Menlove
Alta
2024 UHSAA Boys 5A State Championships
Champ Round 1
150
02/03
L
F 2-0 1:58
C. McKenzie
Viewmont
2024 UHSAA 5A Boys Division A
3rd Place
150
02/03
W
MD 15-6
A. Riggs
Hunter
2024 UHSAA 5A Boys Division A
16 Man Cons Semis | 32 Man Cons Semis
150
02/03
L
F 9-4 2:15
D. Schraedel
Salem Hills
2024 UHSAA 5A Boys Division A
16 Man Semis | 32 Man Semis
150
02/02
W
TF 15-0 5:03
L. Fox
West Jordan
2024 UHSAA 5A Boys Division A
16 Man Qtrs | 32 Man Qtrs
150
02/02
W
F 5-0 0:32
H. Kimball
Timpview
2024 UHSAA 5A Boys Division A
16 Man Champ Rd 1 | 32 Man Champ Rd 2 & WB
150
01/26
W
F 8-0 3:40
K. Barton
Olympus
Brighton @ Olympus
Round 1
150
01/25
W
F 4-0 1:54
D. DeLong
Hillcrest
Hillcrest @ Brighton
Round 1
150
01/19
W
F 2-0 0:28
L. Russon
Highland
Highland @ Brighton
Round 1
150
01/17
L
DEC 8-3
B. Hyer
Herriman
Herriman @ Brighton
Round 1
150
01/13
L
DEC 9-2
C. Curtis
Skyridge
Redhawks Rumble
3rd place & 5th
150
01/13
L
F 4-2 1:56
L. Skousen
Lone Peak
Redhawks Rumble
conso semis & 6th wb
150
01/13
W
DEC 8-3
D. Peterson
Kearns
Redhawks Rumble
Conso 2
150
01/12
W
F 8-1 4:45
A. Dalton
Ogden
Redhawks Rumble
2nd WB
150
01/12
L
F 5-2 1:46
G. Collier
Northridge
Redhawks Rumble
Quarterfinals and WB
150
01/12
W
MD 13-5
A. Brubaker
Clearfield
Redhawks Rumble
Round 1
150
01/12
W
MD 14-4
S. Menlove
Alta
Brighton @ Alta
Round 1
150
01/06
L
DEC 5-4
E. Sanders
Clearfield
2024 Best of the West - Boys
Placement Matches (32 Man)
150
01/06
W
DEC 5-2
D. Peterson
Kearns
2024 Best of the West - Boys
6th Wrestleback (32 Man)
150
01/06
W
FOR 0-0
G. Call
Spanish Fork
2024 Best of the West - Boys
4th Wrestleback (32 Man)
150
01/06
L
F 2-0 0:37
E. Sears
Spanish Fork
2024 Best of the West - Boys
Quarters & 3rd WB (32 Man)
150
01/05
W
DEC 12-8
C. Poulton
Park City
2024 Best of the West - Boys
Round 2 Champ & WB (32 Man)
150
01/05
W
DEC 6-4 SV
I. Nielsen
West
West @ Brighton
Round 1
150
12/15
W
F 2-0 2:00
J. Wakefield
Skyline
Skyline @ Brighton
Round 1
157
12/08
L
F 1-10 4:39
H. Bjerke
Woods Cross
Corner Canyon Cup Duals
Round 3 (3 Team)
150
12/08
W
F 12-0 5:11
A. Fau
Bingham
Corner Canyon Cup Duals
Round 5 (6 Team)
150
12/08
W
F 4-0 2:33
C. Workman
Skyridge
Corner Canyon Cup Duals
Round 2 (3 Team)
150
12/08
L
MD 13-5
S. Apodaca
Layton A
Corner Canyon Cup Duals
Round 4 (6 Team)
150
12/08
W
F 9-1 3:44
A. Robinson
Westlake
Corner Canyon Cup Duals
Round 3 (6 Team)
150
12/08
L
F 2-0 1:17
C. Leishman
Ridgeline
Corner Canyon Cup Duals
Round 2 (6 Team)
150
12/08
W
MD 11-0
E. Smith
Lone Peak
Lone Peak @ Brighton
Round 1
157
11/30
L
F 9-1 1:39
K. Baker
Riverton
Brighton @ Riverton
Round 1
157
11/21
L
DEC 8-7
B. Hyer
Herriman
Turkey Brawl Varsity
Round 2 (4 Team)
157
11/21
W
MD 10-2
A. Robinson
Westlake
Turkey Brawl Varsity
Round 1 (4 Team)
157
11/21
L
F 3-2 1:58
R. Cox
Murray
Turkey Brawl Varsity
Round 3 (4 Team)
157
11/21
W
DEC 12-6
C. Preece
Corner Canyon
Turkey Brawl Varsity
Round 3 (4 Team)
157
11/21
W
F 2-0 1:27
L. Garner
Corner Canyon 2
Turkey Brawl Varsity
Round 2 (4 Team)
157
11/21
L
F 10-1 2:51
R. McMillan
Bingham
Turkey Brawl Varsity
Round 1 (4 Team)
157
10/21
L
Replay
DEC 6-1
N. Carney
southwest Washington wrestling club
RMN Events - Cosmic Pocatello Punisher
RR Rnd 5
144 lbs
10/21
W
Replay
MD 15-1
W. Clayton
Brighton High School
RMN Events - Cosmic Pocatello Punisher
RR Rnd 3
144 lbs
10/21
L
Replay
F 2-0 1:10
C. Johnston
Sublime Wrestling Academy
RMN Events - Cosmic Pocatello Punisher
RR Rnd 2
144 lbs
10/21
W
Replay
F 14-0 3:46
J. Bautista
Highland
RMN Events - Cosmic Pocatello Punisher
RR Rnd 1
144 lbs
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
L
Replay
F 3-2 1:45
H. Walston
Olympus
Utah JV State
Round 6 Champ (rd 16) & Conso
129
02/13
W
Replay
F 2-6 3:08
C. Holt
Stansbury
Utah JV State
Round 5 WB
129
02/13
L
Replay
F 8-0 2:09
H. Nielsen
Skyline High School
Utah JV State
Round 4 Champ (rd 32) & WB
129
02/13
W
DEC 7-0
M. Oteo
Timpview
Utah JV State
Round 2 Champ & WB
129
02/13
W
Replay
F 8-1 2:11
P. Majoue
Davis
Utah JV State
Round 1 (128 Man)
129
02/04
L
DEC 12-7
V. Moe
Alta
2023 UHSAA 5A Boys Division B
Placement Matches (32 Man)
120
02/04
W
F 4-0 2:52
C. Beams
Northridge
2023 UHSAA 5A Boys Division B
Semis & 5th WB (32 Man)
120
02/04
L
F 2-0 0:40
B. Frentheway
Wasatch
2023 UHSAA 5A Boys Division B
4th Wrestleback (32 Man)
120
02/04
W
DEC 4-2
B. Cookson
Mountain View
2023 UHSAA 5A Boys Division B
Quarters & 3rd WB (32 Man)
120
02/03
W
F 2-0 0:33
Q. Dewitz
Brighton
2023 UHSAA 5A Boys Division B
2nd Wrestleback (32 Man)
120
02/03
L
F 2-0 1:20
H. Spackman
Timpanogos
2023 UHSAA 5A Boys Division B
Champ Round 2 & WB (32 Man)
120
01/20
W
TF 15-0
L. Case
Tooele
5A Dual State Championship
Round 3 (6 Team)
120
01/20
L
F 9-2 2:17
G. Harman
Mountain View
5A Dual State Championship
Round 2 (6 Team)
120
01/20
W
TF 15-0 4:07
B. Cookson
Mountain View B
5A Dual State Championship
Round 1 (6 Team)
120
01/20
L
F 2-0 1:07
T. Backus
Payson B
5A Dual State Championship
Round 4 (6 Team)
120
01/20
L
F 8-0 2:43
C. Beesley
Provo
5A Dual State Championship
Round 5 (6 Team)
120
01/19
W
DEC 7-4
J. McDonough
Hillcrest
Brighton @ Hillcrest
Round 1
120
01/13
L
F 5-0 1:41
C. Beesley
Provo
Hunter Duels 2023
Round 7 (10 Team)
120
01/13
W
F 9-7 5:54
M. Ferguson
Olympus
Hunter Duels 2023
Round 5 (10 Team)
120
01/13
W
F 5-1 3:32
A. Villa
Highland
Hunter Duels 2023
Round 2 (10 Team)
120
01/13
W
F 11-0 5:56
B. Butler
Davis
Hunter Duels 2023
Round 4 (10 Team)
120
01/13
W
F 5-0 1:22
J. Huggard
Murray
Murray @ Brighton
Round 1
120
01/07
L
F 9-0 4:33
B. Kinney
Orem
2023 Best of the West - Boys
Semis & 5th WB (32 Man)
120
01/07
W
F 0-0
L. Leonhardt
Clearfield
2023 Best of the West - Boys
4th Wrestleback (32 Man)
120
01/06
L
DEC 7-6
J. Jones
Riverton
2023 Best of the West - Boys
Round 2 Champ & WB (32 Man)
120
01/06
W
F 12-2 5:36
L. Poulton
Park City
Brighton @ Park City
Round 1
120
12/03
W
F 2-1 1:19
T. Webster
Salem Hills
Skyhawk Showdown 2022
Placement Matches (32 Man) left
126
12/03
W
F 9-0 4:36
N. Vazquez
Riverton 2
Skyhawk Showdown 2022
3rd Wrestleback (32 Man)
126
12/03
L
F 11-0 4:04
R. Allred
---
Skyhawk Showdown 2022
Semis & 2nd WB (32 Man)
126
12/03
W
MD 18-6
T. Webster
Salem Hills
Skyhawk Showdown 2022
Quarters & 1st WB (32 Man)
126
12/02
L
MD 8-0
J. Wolf
---
Skyhawk Showdown 2022
Round 3 (32 Man)
126
12/02
L
F 5-0 1:14
R. Jordan
Cyprus
Skyhawk Showdown 2022
Round 1 (32 Man)
126
11/22
W
F 4-2 1:09
a. lindquist
Independent Team
Turkey Brawl
Round 2 (4 Team)
126
11/22
L
F 2-0 1:25
J. Astling
Viewmont
Turkey Brawl
Round 3 (4 Team)
126
11/22
W
DEC 9-2
M. Cowley
Jordan
Turkey Brawl
Round 3 (4 Team)
126
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/05
W
F 5-5 4:51
A. Eav
Lehi
2022 UHSAA 5A Boys Division B
Placement Matches (32 Man)
106
02/05
L
F 2-0 0:27
J. Ingram
Woods Cross
2022 UHSAA 5A Boys Division B
4th Wrestleback (32 Man)
106
02/04
L
F 2-0 0:44
J. Orr
Alta
2022 UHSAA 5A Boys Division B
Quarters & 3rd WB (32 Man)
106
02/04
W
F 5-0 0:54
J. Whitehead
Olympus
2022 UHSAA 5A Boys Division B
Champ Round 2 & WB (32 Man)
106
01/29
L
F 2-0 1:18
G. Streit
Layton
High Country Classic
Placement Matches (16 Man)
106
01/29
W
F 7-6 4:16
E. Phipps
Pleasant Grove
High Country Classic
3rd WB (16 man)
106
01/29
W
F 6-0 3:37
R. Godinez
South Summit
High Country Classic
2nd Wrestleback (16 Man)
106
01/29
L
F 7-0 3:06
K. Smith
Bear River
High Country Classic
Quarters (16 Man)
106
01/21
W
F 15-4 3:56
C. Wilde
Highland
Highland @ Brighton
Round 1
106
01/15
L
F 0-0 0:36
P. Rowley
Westlake
Redhawks Rumble
Semis & 3rd WB
106
01/14
W
DEC 6-0
B. Brown
Northridge
Redhawks Rumble
2nd WB
106
01/14
L
DEC 9-5
K. Pitcher
---
Redhawks Rumble
Quarters & 1st WB
106
01/07
L
F 2-0 1:02
P. Redd
Logan
2022 Best of the West
4th Wrestleback (32 Man)
106
01/07
W
DEC 14-8
K. Barlow
Tooele
2022 Best of the West
Quarters & 3rd WB (32 Man)
106
01/07
W
F 6-2 2:59
M. Clark
Stansbury
2022 Best of the West
2nd Wrestleback (32 Man)
106
01/07
L
TF 18-2 6:00
D. Pedersen
Kearns
2022 Best of the West
Round 1 (32 Man)
106
12/31
W
F 2-0
D. Urry
Summit Academy
War At The Watch Tower Dual
Placement Matches (8 Team)
113
12/31
L
F 2-0 2:00
B. Fisher
Maple Mountain
War At The Watch Tower Dual
Cross Bracket (8 Team)
113
12/18
L
F 2-7 1:38
D. Nelson
---
Viewmont Invitational VARSITY 2021
Round 8
106
12/17
L
F 2-0 1:24
X. Fenner
Davis
Viewmont Invitational VARSITY 2021
Round 6
106
11/23
W
F 14-4 5:33
I. Otufangavalu
Highland
Jordan High School Turkey Brawl 2021
Round 3 (10 Team)
113
11/23
W
F 4-0 1:48
J. Turner
Jordan
Jordan High School Turkey Brawl 2021
Round 2 (10 Team)
113
11/23
W
F 4-0 0:42
D. Smith
Herriman
Jordan High School Turkey Brawl 2021
Round 5 (10 Team)
113
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
11/23
W
DEC 4-2
C. Maxwell
Sons Of Atlas
Charger Classic
Round 3 (4 Man)
91-93
11/23
L
F 5-0 0:26
L. Valeti
Champions Wrestling Club
Charger Classic
Round 2 (4 Man)
91-93
11/23
L
F 4-3 2:18
D. Derrick
TECH Wrestling Club
Charger Classic
Round 1 (4 Man)
91-93
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
11/18
L
F 2-0 0:53
P. Robinson
Westlake
The Charger Classic
Round 3 (4 Man)
75-80
11/18
W
F 5-0 2:30
Z. Baldwin
West Jordan Jaguars
The Charger Classic
Round 2 (4 Man)
75-80
11/18
W
F 8-0 2:12
C. Elkins
Charger Wrestling Club
The Charger Classic
Round 1 (4 Man)
75-80
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
L
F 7-5 1:19
L. Skousen
Mettle Wrestling
Utah Youth Super State
Medal Rounds
50
02/08
L
FOR 0-0
T. Flippence
Top of Utah Wrestling Club
Utah Youth Super State
6th Wrestleback (32 Man)
50
02/08
L
DEF 5-1 0:18
P. Hacking
Extreme Wrestling
Utah Youth Super State
Semis & 5th WB (32 Man)
50
02/08
W
DEC 13-8
L. Holman
Juab
Utah Youth Super State
Quarters & 3rd WB (32 Man)
50
02/08
W
DEC 11-6
A. Antonio
Claw Wrestling
Utah Youth Super State
Round 2 Champ & WB (32 Man)
50
02/08
W
DEC 11-9
K. Seeley
Mettle Wrestling
Utah Youth Super State
Round 1 (32 Man)
50
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024