Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Carter Lenz
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2022-2023
2021-2022
2020-2021
Team Name
Kimball/White Lake/Platte - Geddes
Kimball/White Lake/Platte-Geddes
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
W
DEC 3-0
B. Reuer
Chamberlain
Kimball/White Lake/Platte-Geddes @ Chamberlain
Round 1
152
02/03
W
DEC 5-2
A. Rice
Canton
Miller/Highmore-Harrold Duals
Round 1
145
02/03
W
DEC 5-2
C. Kolda
Miller/Highmore-Harrold
Miller/Highmore-Harrold Duals
Round 1
152
01/31
W
MD 11-3
K. Neugebauer
Parkston
Parkston Triangular
Round 1
145
01/31
W
F 1-6 2:53
B. Bolander
Burke/Gregory
Parkston Triangular
Round 1
145
01/21
W
MD 12-0
A. Blare
Winner Area
Winner Quad
Round 1
152
01/20
W
DEC 3-0
J. Even
Parker
Winner Quad
Round 1
152
01/15
W
DEC 7-0
A. Even
Parker
Tri-Valley Invitational 2023
Placement Matches (16 Man)
152
01/14
W
MD 12-1
N. Jessen
Sioux Falls Jefferson
Tri-Valley Invitational 2023
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
01/14
W
MD 12-0
J. Larson
Sioux Falls Jefferson
Tri-Valley Invitational 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
01/13
W
F 2-0 1:25
K. Hamilton
Howard
WSWWW Quad
Round 1
152
01/13
W
DEC 4-0
H. Havlik
Wessington Springs/Woonsocket/Wolsey-Wessington
WSWWW Quad
Round 1
152
01/08
L
DEC 9-3
J. Remmers
McCook Central/Montrose
2023 Mid Dakota Monster
Placement Matches (32 Man)
152
01/07
W
DEC 7-4
A. Even
Parker
2023 Mid Dakota Monster
Semis & 5th WB (32 Man)
152
01/07
W
MD 10-1
J. Sargent
Winner
2023 Mid Dakota Monster
Quarters & 3rd WB (32 Man)
152
01/06
W
F 2-0 1:11
S. Balderston
Kingsbury County
2023 Mid Dakota Monster
Round 2 Champ & WB (32 Man)
152
01/06
W
F 11-0 2:39
B. Chandler
Lakota Tech
2023 Mid Dakota Monster
Round 1 (32 Man)
152
01/01
W
DEC 4-3
D. Gerlach
Mount Vernon/Plankinton/Corsica-Stickney
MCM Invitational 2022-2023
Placing 16 man
152
12/31
W
DEC 7-1
A. Kranz
Canton
MCM Invitational 2022-2023
Round 5 (4th WB 16, 2nd WB 8)
152
12/31
L
DEC 5-2
B. Blasius
Philip Area
MCM Invitational 2022-2023
Round 4 (Semis & WB 5 man 4th, RR 2nd)
152
12/31
W
DEC 10-3
A. Even
Parker
MCM Invitational 2022-2023
Round 2 (Quarter 1st WB, 5 man 2nd, RR 1st)
152
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/29
L
DEC 8-3
R. Roberts
Wagner
Wagner Invite 2022
combine
145
01/29
W
DEC 5-1
M. Whitley
Redfield Area
Wagner Invite 2022
Semi
145
01/29
W
F 4-0 5:43
L. Reiser
Tri-Valley
Wagner Invite 2022
combine
145
01/29
W
MD 9-1
J. Bjorum
Bon Homme/Scotland/Avon
Wagner Invite 2022
combine
145
01/08
L
DEC 6-4
J. Remmers
McCook Central/Montrose
2022 Mid Dakota Monster
Placement Matches (32 Man)
145
01/08
W
DEC 8-3 SV
C. VanDerBoom
Newell
2022 Mid Dakota Monster
6th Wrestleback (32 Man)
145
01/08
L
MD 15-3
K. Keiser
Winner
2022 Mid Dakota Monster
Semis & 5th WB (32 Man)
145
01/07
W
DEC 6-2
H. Shaffer
Pierre T.F. Riggs
2022 Mid Dakota Monster
Quarters & 3rd WB (32 Man)
145
01/07
W
TF 16-1 6:00
O. Schreder
Belle Fourche
2022 Mid Dakota Monster
Round 2 Champ & WB (32 Man)
145
01/07
W
F 13-0 2:43
Z. Romero
Red Cloud Indian School
2022 Mid Dakota Monster
Round 1 (32 Man)
145
12/18
L
DEC 9-4
C. Larson
Webster Area
MVPCS Titans Invitational
Placings
145
12/18
W
DEC 6-0
M. Whitley
Redfield Area
MVPCS Titans Invitational
Semis/WB
145
12/18
W
FOR 0-0
K. Shevling-Major
Kimball/White Lake/Platte-Geddes
MVPCS Titans Invitational
Round 4
145
12/18
W
F 10-0 3:38
Z. Sayler
Marion/Freeman/Freeman Academy/Canistota/Menno
MVPCS Titans Invitational
Round 2
145
12/05
L
MD 14-2
K. Keiser
Winner
KWLPG Invitational
Final Round (1st Place)
145
12/04
W
DEC 9-4
J. Hoverson
Wessington Springs/Woonsocket/Wolsey-Wessington
KWLPG Invitational
Round 4 (Semis and WB)
145
12/04
W
F 5-0 5:36
J. VanHeuvelen
Sunshine Bible Academy
KWLPG Invitational
Round 2 (Quarters & 1st WB)
145
12/04
W
F 6-1 1:22
C. Mansfield
Warner/Northwestern
KWLPG Invitational
Round 1 (16 Man)
145
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/27
L
DEC 6-5
A. Gilchrist
Winner Area
SDHSAA State Championships
5th Place
B-138
02/26
W
DEC 4-3
M. Grace
Custer
SDHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man), 1st WB 8-Man, 5-Man RR3
B-138
02/26
L
DEC 6-2
B. Sehr
Canton
SDHSAA State Championships
Quarters
B-138
02/25
W
DEC 6-2
P. Jensen
Tri-Valley
SDHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
B-138
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024