Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Mario Settersten
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
2017-2018
Team Name
5a Crescent Valley
Crecent Valley
Crescent Valley
Mat Sense Wrestling
Orange Crush Wrestling Club
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/26
L
F 6-2 3:00
M. Bolanos
Crater
OWA 5A State Championship
5th
145
06/26
L
F 3-0 3:47
K. Davis
Redmond
OWA 5A State Championship
Round 6 Cons. Semis
145
06/26
W
MD 13-5
M. Ellis
Hillsboro
OWA 5A State Championship
Round 4 Cons
145
06/26
W
TF 22-3 3:53
C. Buffington
Crook County
OWA 5A State Championship
Round 3
145
06/25
L
F 5-0 2:26
M. Bolanos
Crater
OWA 5A State Championship
Round 2
145
06/25
W
FOR 0-0
F. FF
Putnam
OWA 5A State Championship
Round 1
145
06/19
W
DEC 9-5
N. Reese
West Albany
OSAA 5A Special District 3
Placement Matches (16 Man)
145
06/19
W
F 2-0 1:04
R. Lavier
Dallas
OSAA 5A Special District 3
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
06/19
W
F 9-0 2:25
D. Keene
Lebanon
OSAA 5A Special District 3
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
W
DEC 8-5
B. Buller
Silverton
OSAA 5A Special District 3
Placement (16 Man)
145
02/22
L
DEC 5-2
C. Spencer
Dallas
OSAA 5A Special District 3
4th Wrestleback (16 Man)
145
02/22
W
F 11-1 3:13
G. Hammond
South Albany
OSAA 5A Special District 3
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
02/21
W
TF 18-3 3:17
J. Prater
North Salem
OSAA 5A Special District 3
2nd Wrestleback (16 Man)
145
02/21
L
F 6-0 4:41
A. Dalton
---
OSAA 5A Special District 3
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
02/21
L
NC 0-0
C. Spencer
Dallas
OSAA 5A Special District 3
4th Place Match (16 Man)
145
02/01
W
DEC 11-5
J. Poulshock
David Douglas
Reser`s Tournament of Champions-JV 2020
Fifth Place
145
02/01
L
F 2-0 0:38
V. Scanlan
---
Reser`s Tournament of Champions-JV 2020
Consolation Semifinals
145
02/01
W
DEC 12-8
W. Livingston
La Grande
Reser`s Tournament of Champions-JV 2020
Consolation 5
145
01/31
W
TF 25-8 4:59
K. Interian
Tualatin
Reser`s Tournament of Champions-JV 2020
Consolation 4
145
01/31
W
F 12-3 1:34
A. Cruz
Liberty
Reser`s Tournament of Champions-JV 2020
Consolation 3
145
01/31
W
DEC 5-2
R. Sparks
Lebanon
Reser`s Tournament of Champions-JV 2020
Consolation 2
145
01/31
L
DEC 6-2
L. Hess
Dallas
Reser`s Tournament of Champions-JV 2020
Championship 2
145
01/26
W
F 2-0 1:18
M. Clark
Crook County
Crescent Valley @ Crook County
Round 1
145
01/17
W
F 8-3 3:19
D. Hamilton
5a Pendleton
Oregon Classic HS 2020
Quarterfinals (16 Team)
145
01/17
W
TF 18-3 2:15
J. Bronson
5a Hood River Valley
Oregon Classic HS 2020
Round 3 (4 Team)
145
01/11
L
DEC 4-0
M. Bautista
---
Reno TOC
Cons. Round 3
152
01/11
L
F 0-0 1:40
A. Hendrix
Wasatch
Reno TOC
Champ. Round 1
152
12/28
W
F 0-0 1:09
I. Hale
---
Dale Mosbaugh Memorial Benton County Championships
Placement (16 Man)
145
12/28
W
DEC 8-2
D. Griffith
---
Dale Mosbaugh Memorial Benton County Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
12/28
W
F 0-0 1:29
M. Shine
Corvallis
Dale Mosbaugh Memorial Benton County Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
12/27
W
F 0-0
A. Whipple
Mountain View
Reno TOC
Cons. Round 1
152
12/20
W
F 0-0 3:05
P. Howton
Cleveland
Northwest Duals
---
152
12/20
L
DEC 8-5
K. Compton
Corvallis
Corvallis @ Crescent Valley
Round 1
145
12/07
W
F 8-3 2:58
D. Hutten
North Marion
Burlison JV Tournament
Finals (8 Man)
149-151
12/07
W
MD 14-6
Z. Centanni
Dallas
Burlison JV Tournament
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
149-151
12/07
W
TF 25-9 4:00
B. Ramirez
Junction City
Burlison JV Tournament
Quarterfinals (8 Man)
149-151
11/30
W
F 3-4 1:35
E. LaCosse
---
Orange Crush Making a Difference 2019
Placement Matches (8 Man)
145
11/30
W
TF 20-4
B. Davis
---
Orange Crush Making a Difference 2019
2nd Wrestleback (8 Man)
145
11/30
L
F 6-0 4:35
H. McIrvin
Central Linn
Orange Crush Making a Difference 2019
Semis & 1st WB (8 Man)
145
11/30
W
F 0-0 1:26
M. Farinola
---
Orange Crush Making a Difference 2019
Quarterfinals (8 Man)
145
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/17
L
TF 10-0 0:38
A. Dalton
---
OWA 16U Cadet State Freestyle
Placement Matches (32 Man)
138
03/16
W
DEC 10-5
H. Harwood
---
OWA 16U Cadet State Freestyle
Semis & 5th WB (32 Man)
138
03/16
W
DEC 11-4
S. Williamson
---
OWA 16U Cadet State Freestyle
Quarters & 3rd WB (32 Man)
138
03/16
W
TF 15-0 2:00
W. Musser
Century High School
OWA 16U Cadet State Freestyle
Round 2 Champ & WB (32 Man)
138
01/18
L
F 2-1 2:49
D. Averill
5a Thurston
Oregon Classic HS 2019
Finals (8 Team)
138
01/18
W
F 6-8 5:48
A. Kauffman
---
Oregon Classic HS 2019
---
138
01/18
L
F 2-0 0:45
C. Muenzer
---
Oregon Classic HS 2019
---
138
01/18
L
F 2-0 0:44
J. Curry
5a Redmond
Oregon Classic HS 2019
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
138
01/18
L
F 4-1 0:58
B. Thrash
---
Oregon Classic HS 2019
---
138
01/18
L
F 2-0 1:06
Z. Mauras
---
Oregon Classic HS 2019
---
138
01/18
L
MD 11-0
K. Thorsted
5a Dallas
Oregon Classic HS 2019
Quarterfinals (8 Team)
138
12/02
L
F 8-0 1:38
T. Drummond
Lebanon
Perry Burlison Wrestling Classic
4th Wrestleback (16 Man)
138
12/01
W
MD 20-9
C. Ralston
Cottage Grove
Perry Burlison Wrestling Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
12/01
W
F 2-5 2:56
B. Gilliam
Junction City
Perry Burlison Wrestling Classic
2nd Wrestleback (16 Man)
138
12/01
L
F 10-0 3:18
R. Guenther
Silverton
Perry Burlison Wrestling Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
11/28
L
DEC 11-4
G. Perry
Crook County
Crook County @ Crescent Valley
Round 1
138
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/27
W
F 13-2 2:49
M. French
Philomath
CGI JV
Round 3 (4 Man)
128-132
01/27
L
F 2-0 0:38
L. Timeus
Gold Beach
CGI JV
Round 2 (4 Man)
128-132
01/27
L
TF 15-0 4:23
B. Fritz
Klamath Union
CGI JV
Round 1 (4 Man)
128-132
12/14
L
F 0-0 0:54
K. Benson
Philomath
Crescent Valley @ Philomath
Round 1
138
12/02
L
F 2-0 0:48
J. Baxter
---
Burlison JV
Round 3
130-133
12/02
W
F 7-0 2:11
H. Smith
Silverton
Burlison JV
Round 2
130-133
12/02
W
F 2-0 0:35
D. Jones
---
Burlison JV
Round 1
130-133
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024