Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jason Opp
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
Team Name
Lathrop
Lathrop 2 Wrestling
Lathrop Wrestling
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/20
L
F 4-4 2:14
K. Stolz
North Pole
ASAA/FNBA DI State Championships
Round 3 Cons. Rnd 1
152
12/20
L
MD 12-0
A. Woodfork
---
ASAA/FNBA DI State Championships
Round 1 Preliminaries
152
12/14
W
DEC 14-7
K. Stolz
North Pole
ASAA Mid Alaska
Placement Matches (8 Man)
152
12/14
W
F 2-0 3:19
I. Arnold
West Valley Wolfpack
ASAA Mid Alaska
Semis & 1st WB (8 Man)
152
11/23
L
DEC 6-3
J. Evans
Bethel High School
2019 Bethel Invitational - High School
Round 8
152
11/23
W
F 2-0 1:05
G. Mason
Palmer High School
2019 Bethel Invitational - High School
Round 4
152
11/22
W
F 2-0 1:15
E. Waska
Galena Hawks
Galena Hawks @ Lathrop Wrestling
Round 1
152
11/22
W
F 2-0 1:29
S. Beans-Polk
Bethel High School
Lathrop Wrestling @ Bethel High School
Round 1
152
11/16
L
DEC 9-2
A. Cramer
Glennallen High School
2019 Lancer Smith Memorial Varsity
3rd WB (32)
152
11/15
W
F 7-0 4:34
I. Arnold
West Valley Wolfpack
2019 Lancer Smith Memorial Varsity
2nd Wrestleback (32 Man)
152
11/15
L
DEC 12-7
J. Evans
Bethel High School
2019 Lancer Smith Memorial Varsity
Round 1 (32 Man)
152
11/07
L
F 3-2 3:22
J. Schnabel
West Valley Wolfpack
West Valley Wolfpack @ Lathrop Wrestling
Round 1
160
10/31
W
F 2-0 0:51
A. Sou
East Anchorage High School
Halloween Monster Bash Duals
Round 2: 5:30pm Thurs.
171
10/31
L
F 2-0 0:59
C. Lindquist
---
Halloween Monster Bash Duals
Round 7: 2:30pm Fri.
171
10/31
L
F 8-0 4:39
J. Acree
---
Halloween Monster Bash Duals
Round 4: 10:00am Fri.
171
10/31
W
DEC 6-3
J. Hakala
---
Halloween Monster Bash Duals
Round 3: 7:00pm Thurs.
171
10/31
L
DEC 6-3
T. Thornhill
Colony High School
Halloween Monster Bash Duals
Round 5: 11:30am Fri.
171
10/31
L
F 7-0 4:48
H. Lieb
Bethel High School
Halloween Monster Bash Duals
Round 6: 1:00pm Fri.
160
10/26
W
F 2-2 1:31
J. Perkins
Lathrop Wrestling
Terry Tussle
Round 3 (5 Man)
171
10/26
W
F 9-1 2:37
B. Grorud
Eielson High School
Terry Tussle
Round 2 (5 Man)
171
10/26
W
F 5-0 0:45
S. Lester
---
Terry Tussle
Round 1 (5 Man)
171
10/26
W
FOR 0-0
S. Snow
Bethel High School
Terry Tussle
Round 4 (5 Man)
171
10/25
W
MD 12-4
S. Snow
Bethel High School
Battle in the Interior
Round 2 (8 Team)
171
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/15
L
F 12-0 1:40
S. Babitt
Soldotna
ASAA/FNBA DI State Championships
Round 5 Cons Rnd 2
171
12/14
W
DEC 5-1
D. Dochnahl
Bartlett
ASAA/FNBA DI State Championships
Round 3 Cons. Rnd 1
171
12/14
L
TF 17-2 5:01
L. Farris
Palmer
ASAA/FNBA DI State Championships
Round 1 Preliminaries
171
12/08
L
F 9-9 5:40
A. Ash
North Pole
ASAA Mid Alaska
Semis & 1st WB (8 Man)
171
11/30
L
F 7-5 3:37
D. Woods
Valdez High School
Glennallen Invitational
Round 3a
160
11/30
L
F 7-0 3:44
M. Floresta
Colony High School
Glennallen Invitational
Round 2
160
11/21
W
F 9-1 3:16
A.
North Pole Patriots
Lathrop Wrestling @ North Pole Patriots
Round 1
160
11/17
L
F 7-1 3:40
R. Murphy
Colony High School
2018 Lancer Smith Memorial JV Rumble
4th Wrestleback (32 Man)
160
11/16
L
F 4-1 2:34
J. Whitt
---
2018 Lancer Smith Memorial JV Rumble
Quarters
160
11/16
W
F 2-0 1:21
T. Robinson
Anchorage Christian Schools
2018 Lancer Smith Memorial JV Rumble
Rd 2
160
11/16
W
F 2-0 0:16
J. Evan
Kalskag
2018 Lancer Smith Memorial JV Rumble
Round 1 (32 Man)
160
10/27
L
FOR 5-5
J. Owens-Zavala
Bartlett High School
Wolfpack Red & Gold Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
160
10/27
L
F 2-0 1:45
I. Arnold
West Valley Wolfpack
Wolfpack Red & Gold Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
10/26
W
F 11-1 2:46
L. Miller
Wasilla High School
Wolfpack Red & Gold Tournament
Round 1 (16 Man)
160
10/19
L
F 13-3 5:55
A. Barnes
Palmer High School
Battle in the Interior
Round 3 (8 Team)
160
10/19
L
MD 11-2
H. Brinkman
South Anchorage High School
Battle in the Interior
Round 6 (8 Team)
160
10/19
W
DEC 3-2
W. Baise
West Valley Wolfpack
Battle in the Interior
Round 7 (8 Team)
160
10/19
L
F 8-2 0:55
N. Kisgen
---
Battle in the Interior
Round 1 (8 Team)
160
10/19
L
F 7-1 3:26
H. Lieb
Bethel High School
Battle in the Interior
Round 2 (8 Team)
160
10/13
W
F 4-4 1:43
J. Sears
Palmer High School
2018 Wasilla JV Scramble
Placement Matches (8 Man)
160B
10/13
W
F 2-0 0:58
D. Owens-Zavala
Bartlett High
2018 Wasilla JV Scramble
Cross Bracket (8 Man)
160B
10/13
W
F 3-2 1:35
R. Alfaro
Valdez High School
2018 Wasilla JV Scramble
Round 3 (8 Man)
160B
10/13
W
F 10-0 2:17
A. Bollens
Wasilla High School
2018 Wasilla JV Scramble
Round 2 (8 Man)
160B
10/13
L
F 3-2 3:49
J. Sears
Palmer High School
2018 Wasilla JV Scramble
Round 1 (8 Man)
160B
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024