Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Tyler Vanderlois
Results
College Results
College
College
High School
Youth
Other
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
W
FOR 0-0
T. Shackle
UW-La Crosse
WIAC Championships
round 6
149
02/14
L
DEC 12-7
B. Lenczer
UW-Oshkosh
WIAC Championships
round 5
149
02/14
L
TF 18-2 5:27
D. Tortorice
UW-Whitewater
WIAC Championships
round 4
149
02/14
W
DEC 7-4
G. Ruckdashel
UW-Platteville
WIAC Championships
round 2
149
02/14
W
DEC 11-6
M. Wheeler
UW-Stevens Point
WIAC Championships
round 1
149
02/11
W
TF 16-0 3:00
J. Duran
---
Nebraska Wesleyan @ Wisconsin-Eau Claire
Round 1
---
02/08
L
F 2-0 1:20
M. Wheeler
Wisconsin-Stevens Point
Uwec Don Parker Open
Round 2 Champ & WB (32 Man)
149
02/08
L
TF 20-2 4:03
C. Siebrecht
---
Uwec Don Parker Open
Round 1 (32 Man)
149
01/09
W
TF 18-0 3:00
M. Carpenter
Penn College
Gator Boots Duals
Champ. Round 1
141
01/09
W
F 2-0
G. Shultz
Penn College
Gator Boots Duals
Champ. Round 1
141
12/14
W
DQ 13-0 6:55
D. Marten
---
Wisconsin-Stevens Point @ Wisconsin-Eau Claire
Round 1
149
12/07
W
F 2-0 0:24
J. Rongaus
---
MSOE Invite
Placement Matches
141
12/07
L
MD 12-2
T. Demo
Wisconsin-Eau Claire
MSOE Invite
Cons Semis
141
12/07
W
DEC 8-1
K. Eberle
Wisconsin-Eau Claire
MSOE Invite
Semis and consos
141
12/07
W
F 9-0 3:20
E. Barragan
MSOE
MSOE Invite
4th wrestleback
141
12/07
L
DEC 11-6
D. Radcliffe
Central
MSOE Invite
Quarters and 3rd WB
141
12/07
W
TF 18-2 6:07
M. Donaldson
Hannibal-LaGrange (MO)
MSOE Invite
Round 1 (16 Man)
141
11/23
L
F 2-0 4:31
C. Lundeen
---
8 Man Battles
Finals (8 Man)
141
11/23
W
MD 8-0
A. Cruz
---
8 Man Battles
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
141
11/23
W
DEC 7-1
A. Backes
Concordia-Moorhead
8 Man Battles
Quarterfinals (8 Man)
141
11/16
W
FOR 0-0
R. Wright
Coe
Luther College Open
Placement Matches (32 Man)
141
11/16
L
F 3-2 2:09
Z. Weiler
---
Luther College Open
Semis & 5th WB (32 Man)
141
11/16
W
MD 12-0
N. Noonan
Loras
Luther College Open
4th Wrestleback (32 Man)
141
11/16
L
DEC 5-3
Z. McCain
---
Luther College Open
Quarters & 3rd WB (32 Man)
141
11/16
W
F 6-0 2:53
Z. Weiler
---
Luther College Open
Round 2 Champ & WB (32 Man)
141
11/16
W
TF 17-2 6:26
J. Delgadillo
---
Luther College Open
Round 1 (32 Man)
141
11/02
L
DEC 10-5
E. Jurries
MN-West CC
Yellowjacket Open
Round 5 WB
141
11/02
L
F 8-0 2:45
C. Manderfeld
Upper Iowa University
Yellowjacket Open
Round 4 (32,16)
141
11/02
W
MD 15-6
K. Casey
Nebraska Weslyn University
Yellowjacket Open
Round 2
141
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024